Online Mağazalar Neden LIVITOL’de Olmalı?

Ticaretin geleceğinde e-ticaret önemli bir rol tutacak. O nedenle bugün pek çok ticari işletme yaptıkları ticareti elektronik ortama ya taşıdı, ya da taşımakla meşgul. Bugün Türkiye’de faaliyet gösteren 5.000’in üzerinde e-ticaret sitesi var. Bu e-ticaret sitelerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye E-Ticaret Pazarı son 4 yıldır %30’un üzerinde büyüme hızını yakalamıştır. Tüm bu güzel gelişmelerin yanında, büyük resmin olumsuz bir tarafı da var. TÜBİSAD verilerine göre 2013’de Türkiye’de gerçekleşen e-ticaret pazar büyüklüğü 14 Milyar TL iken, bu hacmin yaklaşık %90’ı yaklaşık 1.000 e-ticaret sitesi tarafından gerçekleştirilmiş durumda.

Olumsuzluk ülkemizde e-ticaret yapan diğer 4.000 sitenin yeterli ciroları elde edememesidir. Bu olumsuzluğun pek çok nedeni vardır elbet. Bizim değerlendirmelerimize göre bu e-ticaret sitelerinin en temel sorunlarından biri de potansiyel alıcı kitlesi tarafından fark edil(e)memek. Her yıl sürekli olarak büyüyen e-ticaret pazarından pay almak için birbiri ardına büyük umutlarla açılan yepyeni e-ticaret sitelerinin yanında, yeterli ticaret hacmine ulaşamadığı, kendini döndüremediği için, umutlarını tüketerek, büyük hayal kırıklıklarıyla e-ticaret faaliyetlerini sonlandıran önemli miktarda e-ticaret sitesi de var maalesef. Bu sorunu aşmak için e-ticaret sitelerinin önünde çeşitli alternatifler bulunuyor. Bunlardan biri de sosyal alışveriş platformlarında yer almak. Hedef müşteri kitlesine ulaşmak, arama motorları tarafından fark edilmek için sosyal alışveriş platformları çok doğru bir kanal.

Dünyada ve ülkemizde insanlar sosyal medyayı ve sosyal medyada paylaşımda bulunmayı çok sevdi. Özelikle 2007 sonrası ivmesi sürekli artarak gelişen sosyal medya kullanımında, evvela uzun zamandır görmediğimiz insanları aradık bulduk. Sonra gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri, yediklerimizi, içtiklerimizi, acılarımızı, sevinçlerimizi yıllar sonra sosyal medyada bulduğumuz insanlarla paylaştık. Birbirimizi tebrik ettik, teselli ettik, tenkit ettik, öyle ya da böyle sosyal medya paylaşımlarımızla çevremizde tanıdığımız insanları etkiledik. Bir sonraki aşamada artık tanımadığımız insanlar da sorgusuz sualsiz bizi takip etmeye başladı. Sosyal medya mecraları o kadar çeşitlendi ki, durup etrafımıza baktığımızda, kendimize epey çevre yaptığımızı fark ettik.

Sosyal medyada ticari boyut da şimdilerde hızla gelişmeye başladı. Buna da “sosyal ticaret” adını verdik. Mağazalar sosyal medya üzerinden çeşitli etkinlikler, kampanyalar, satış faaliyetleri geliştirmeye başladılar. Mağazalar ticaretin sosyal tarafına odaklanırken, müşteriler de yaptıkları/yapacakları alışverişleri, alışveriş listelerini, alışveriş deneyimlerini birbirleriyle paylaşmak istediler. İnsanların bu arzu haline sosyal medya jargonunda “sosyal alışveriş” adı verildi. Sosyal ticaret mağazaların ticari faaliyetlerini sosyalleştirirken, sosyal alışveriş konsepti de müşterilerin kendi aralarında sosyalleşerek, alışveriş deneyimleri üzerine paylaşımda bulundukları mecraları hayatımıza soktu.

Müşteriler satınalma kararını vermeden evvel, tek bir adrese gidip, orada tüm online mağazaları ve ürünlerini bir arada görmek, incelemek, takibe almak, gözlerine kestirdikleri ürünlerden kendilerine özel listeler yapmak, bunu çevreleriyle paylaşarak, onların yorum ve önerilerini almak istiyorlar. Hatta bu sosyal alışveriş platformlarından almak istedikleri ürünlerin ucuzluğa girip girmediğini, sevdikleri mağazalarda, sevdikleri kategorilerde yeni ürünler çıkıp çıkmadığını da takip etmek istiyorlar.

İşte tüm bu sosyal alışveriş hizmetlerini bir arada sunan LIVITOL’de bugün yüzlerce mağazanın binlerce ürünü listeleniyor. LIVITOL’ün içeriği şu ana kadar ağırlıkla üyeler tarafından oluşturuldu. Üyelerimiz kendi zevkleri ve tarzları doğrultusunda beğendikleri ürünleri LIVITOL’de gönüllerince listeliyorlar. Üyelerimiz yeni mağazalardan yeni ürünler listeledikçe, o yeni mağazalar için LIVITOL’de bir de mağaza sayfası oluşuyor. Bu mağazaların sahipleri dilerlerse, LIVITOL’deki bu mağaza sayfalarını sahiplenerek, burayı kendi online mağazalarına trafik çekmek için alternatif kanal olarak kullanabiliyorlar.

Nasıl üyelerimiz beğendikleri ürünleri LIVITOL’de listeliyorsa, online mağazalar da LIVITOL’deki mağaza sayfalarını sahiplenerek, burada ürünlerini diledikleri gibi (kategori bazlı, özel gün bazlı, sezon bazlı, vb.) listeleyebiliyorlar. Ayrıca, yine bu mağaza sayfasını özelleştirip, mağazalarını tanıtıp, sosyal medya hesaplarının bağlantılarını paylaşabiliyorlar. Böylece, LIVITOL’de sergiledikleri ürünlerle ziyaretçilerin ilgisini çekerek, onların trafiğini kendi mağazalarına çekme imkânına sahip oluyorlar.

Siz de online mağazanız üzerinden e-ticaret faaliyetinde bulunuyor ve fakat arzu ettiğiniz kadar ziyaretçiyi mağazanıza çekemediğinizi, ziyaretlerin satışa dönüşme oranının çok düşük kaldığını düşünüyorsanız, bu makus talihi değiştirmek için atacağınız adımlardan biri de LIVITOL’de ürünlerinizi sergilemek ve mağaza sayfanızı sahiplenmek olmalı. Bunun da yolu LIVITOL’de “Anlaşmalı Mağaza” olmaktan geçiyor. Sosyal alışverişin yeni adresi LIVITOL ile tanışmak ve LIVITOL’de anlaşmalı mağaza sürecini başlatmak için lütfen hello@livitol.com e-posta adresinden bizimle temasa geçin.

LIVITOL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>